З’являється право на СТВОРЕННЯ МОЛОДІЖНИХ ТА ДИТЯЧИХ ОРГАНІЗАЦІЙ.
Мінімальний вік для працевлаштування за згодою батьків та профспілкового комітету.
Право самостійно розпоряджатися своєю стипендією або зарплатнею.
Право складати будь-які ДОГОВОРИ за згодою батьків (опікунів).
Захищати авторські та винахідницькі права.
Людина є ЧАСТКОВОДІЄЗДАТНОЮ: відповідає за заподіяну шкоду на загальних засадах, але якщо майна або зарплатні не вистачає, тоді правову відповідальність несуть батьки.
Можна самостійно розпоряджатися внеском, оформленим на ім’я неповнолітнього будь якою особою, проте за згодою батьків (опікунів).
У якій би ролі ти не потрапив до поліції (свідка, потерпілого, правопорушника), ТВОЇ ПРАВА МАЮТЬ ВІДСТОЮВАТИ ТВОЇ ЗАКОННІ ПРЕДСТАВНИКИ, насамперед батьки чи особи, що їх замінюють.
БУДЬ ЧЕМНИМ з працівниками поліції, не намагайся їх залякувати своїми «впливовими» знайомствами.
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА. Вимагай від працівників поліції пояснення причин твого затримання та обов’язкового роз’яснення твоїх прав.
НЕ БРЕШИ, якщо не хочеш казати правду. КРАЩЕ МОВЧИ — ти маєш на це право.
ОБОВ’ЯЗКОВО ПОВІДОМЛЯЙ працівникам поліції своє прізвище, ім’я, по батькові, дату народження та домашню адресу. Якщо ти приховуєш ці відомості й твоїх батьків через це не буде знайдено, тебе можуть помістити до дитячого приймальника-розподільника на 30 діб, а це тобі не піде на користь.
Працівники поліції МАЮТЬ ПРАВО затримати підозрілого неповнолітнього тільки на 3 години для з’ясування його особи.
Під час складання протоколу про затримання краще бути ввічливим, ДАВАТИ ПРАВДИВУ ІНФОРМАЦІЮ ПРО СЕБЕ (прізвище, ім’я, свій вік та адресу). Це допоможе швидше знайти твоїх батьків, які є твоїми законними представниками.
Дуже важливо, щоб протокол затримання було ОФОРМЛЕНО ПРАВИЛЬНО. Тому перед тим як підписати протокол, УВАЖНО ПРОЧИТАЙ ЙОГО, бажано запам’ятати його зміст, а також дату та час твого затримання.
Про свої потреби та права БАЖАНО ВЕСТИ РОЗМОВУ зі співробітником кримінальної поліції в справах дітей.
ТОБІ ЗОБОВ’ЯЗАНІ, у разі необхідності, надати медичну допомогу, ти маєш право зателефонувати батькам.
Тебе НЕ МАЮТЬ ПРАВА тримати в камері попереднього слідства разом з дорослими.
Поліція НЕ МАЄ ПРАВА ДОПИТУВАТИ тебе без присутності твоїх батьків, адвоката, педагога, які є твоїми законними представниками. Затримувати тебе мають право не більше ніж на 8 годин після з’ясування твоєї особи.
У разі скоєння тобою правопорушення, ЧЕРЕЗ 72 ГОДИНИ тобі має бути пред’явлено звинувачення.
Але НЕ ЗАБУВАЙ, що за постановою прокурора тебе можуть помістити і до слідчого ізолятора.
Якщо тобі довелося побувати в поліції в будь-якій ролі (свідка, потерпілого або правопорушника), головне для тебе — ЗРОБИТИ ПРАВИЛЬНІ ВИСНОВКИ. Такі випадки не додадуть тобі ні авторитету, ні слави.